| Current Rating | 500mA |
| Voltage Rating | 277 V ac, 250V dc |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Ceramic |
| Body Length | 15.4mm |
| Body Width | 5.35mm |
| Body Height | 5.35mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 1500 A @ 277 V ac, 1500 A @ 250 V dc |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Terminal Material | Tin Plated Copper Alloy |
| Dimensions | 15.4 x 5.35 x 5.35mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.