| Current Rating | 500mA |
| Voltage Rating | 125V ac/dc |
| Fuse Speed | F |
| Body Material | Ceramic |
| Body Length | 7mm |
| Body Width | 2mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 300 A @ 125 V ac/dc |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Terminal Material | Copper Alloy |
| Dimensions | 7 x 2 Dia.mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.