| Current Rating | 5A |
| Lead Orientation | Axial |
| Voltage Rating | 125V ac/dc |
| Fuse Speed | T |
| Body Material | Epoxy Coated |
| Body Diameter | 2.65mm |
| Body Height | 7.1mm |
| Wire Length | 28mm |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 50 A @ 125 V ac/dc |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Wire Diameter | 0.65mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.