| Extended Length | 1.1m |
| Leg Type | Twin |
| Lanyard Use | Fall Arrest |
| Adjustable | No |
| Harness Connection | BmD Triact |
| Anchorage Connection | MGO 60 International |
| Weight Capacity | 140kg |
| Additional EN Standards | EN355 |
| Karabiner Type | Twist Lock |
| Equipment Type | Y Fall Arrest Lanyard |
| Product Type | Fall Arrest Lanyard |
| Length | 110cm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.