| Manufacturer Series | Powershred |
| Model | Powershred 70S |
| Cut Type | Strip Cut |
| Sheet Capacity | 14 |
| Throat Width | 230mm |
| Bin Capacity | 27L |
| Also Shreds | CDs, Credit Cards, Paper Clips, Staples |
| Plug Type | Type G - British BS 1363 |
| Depth | 275mm |
| Height | 510mm |
| Width | 380mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.