| Control Mechanism | Twist Selector (2 Position) |
| Connection Port Thread | R 1/8 |
| Function | 2/2 |
| Thread Size | 1/8in |
| Thread Standard | R |
| Manufacturer Series | VM |
| Control Button/Switch Colour | Black |
| Maximum Operating Pressure | 1 MPa |
| Body Material | ZDC |
| Maximum Flow Rate | 144L/min |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Ports | 3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.