| Control Mechanism | Handle |
| Connection Port Thread | R 1/4 |
| Thread Size | 6.35mm |
| Thread Standard | ISO 7 |
| Control Button/Switch Colour | Red |
| Maximum Operating Pressure | 20 bar |
| Body Material | Brass |
| Maximum Flow Rate | 1.4m³/h |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Number of Ports | 2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.