| Control Mechanism | Locking Shut-Off Valve |
| Connection Port Thread | G 1/8 |
| Function | 2/2 |
| Thread Size | 1/8 |
| Thread Standard | G |
| Manufacturer Series | 60 Series |
| Control Button/Switch Colour | Black |
| Maximum Operating Pressure | 10 bar |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Ports | 2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.