| Product Type | Heatshrink Labels |
| Label Width | 50mm |
| Diameter | 9.5mm |
| Label Quantity | 250 |
| Background Colour | White |
| Series | ZHD-SCE |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Material | Radiation Cross Linked Polyolefin |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Resistant To | Industrial Fluids |
| Cable Diameter Range | 5.59 → 8.12mm |
| Series | ZHD-SCE |
| Operating Temperature Range | -55 → +125 °C |
| Standards Met | BS 6853, ELV Compliant, EN 45545-2, EN 50343, REACH, RoHS Compliant, RW 2536 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.