| Body Style | Barrel |
| Switching Frequency | 0 → 10Hz |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Mounting Style | Cable Mount |
| Switching Current | 50mA |
| Maximum DC Voltage | 36V |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| IP Rating | IP50 |
| Length | 29.5mm |
| Dimensions | 28 x 8mm |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.