| Trip Current | 3A |
| Voltage Rating | 125V |
| Maximum Current | 3 A |
| Length | 7.24mm |
| Height | 3.05mm |
| Width | 4.32mm |
| Terminal Material | Tin Plated Copper |
| Maximum Resistance | 29mΩ |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +125 °C |
| Fuse Speed | FF |
| Dimensions | 7.24 x 4.32 x 3.05mm |
| Body Material | Thermoplastic |
| Series | 459 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.