| Trip Current | 2A |
| Voltage Rating | 125V ac/dc |
| Maximum Current | 2 A |
| Length | 7.11mm |
| Width | 2.8mm |
| Terminal Material | Tin Plated Copper |
| Maximum Resistance | 0.047Ω |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +125 °C |
| Fuse Speed | FF |
| Dimensions | 2.8 (Dia.) x 7.11mm |
| Series | 251 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.