| Trip Current | 8.5A |
| Voltage Rating | 16V dc |
| Time to Trip | 2s |
| Hold Current | 5A |
| Maximum Current | 100 A dc |
| Length | 10.4mm |
| Height | 14.3mm |
| Width | 3mm |
| Minimum Resistance | 0.01Ω |
| Maximum Resistance | 30mΩ |
| Power Dissipation | 2.6W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.