| Trip Current | 420mA |
| Voltage Rating | 24V dc |
| Time to Trip | 0.1s |
| Hold Current | 0.2A |
| Maximum Current | 100 A |
| Length | 3.4mm |
| Height | 0.82mm |
| Width | 1.8mm |
| Minimum Resistance | 0.65Ω |
| Maximum Resistance | 3.1Ω |
| Power Dissipation | 0.6W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Size | 1206 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Fuse Speed | F |
| Dimensions | 3.4 x 1.8 x 0.82mm |
| Body Material | Poly |
| Series | NANOSMDC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.