| Trip Current | 3A |
| Voltage Rating | 6V dc |
| Time to Trip | 1s |
| Hold Current | 1.5A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 3.43mm |
| Height | 1.22mm |
| Width | 2.8mm |
| Minimum Resistance | 0.04Ω |
| Maximum Resistance | 110mΩ |
| Power Dissipation | 0.8W |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | Maximum of +85 °C |
| Dimensions | 3.43 x 2.8 x 1.22mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.