| Trip Current | 3.2A |
| Voltage Rating | 72V |
| Time to Trip | 11.4s |
| Hold Current | 1.6A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 13.94mm |
| Height | 19.94mm |
| Width | 3.1mm |
| Minimum Resistance | 0.09Ω |
| Maximum Resistance | 220mΩ |
| Power Dissipation | 1.9W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.