| Trip Current | 300mA |
| Voltage Rating | 15V |
| Time to Trip | 1s |
| Hold Current | 0.1A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 1.85mm |
| Height | 0.65mm |
| Width | 1.05mm |
| Terminal Material | Gold Plated Nickel |
| Minimum Resistance | 0.9Ω |
| Maximum Resistance | 6Ω |
| Power Dissipation | 0.5W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Dimensions | 1.85 x 1.05 x 0.65mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.