| Trip Current | 370mA |
| Voltage Rating | 240V ac |
| Time to Trip | 15s |
| Hold Current | 0.16A |
| Maximum Current | 2 A |
| Length | 9.9mm |
| Height | 13.8mm |
| Width | 3.8mm |
| Minimum Resistance | 2.5Ω |
| Maximum Resistance | 7.8Ω |
| Power Dissipation | 1.4W |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.