| Fuse Holder Type | Rail Mount |
| Fuse Size | 10 x 38mm |
| Current Rating | 30A |
| Voltage Rating | 600V ac |
| Number of Poles | 2P |
| Includes Indicator | Yes |
| Rail Type | DIN 35 mm |
| Series | BUSSMANN |
| Terminal Type | Screw |
| Standards Met | CCC, CSA, UL |
| Compatible Fuse Length | 38mm |
| Compatible Fuse Diameter | 10mm |
| Lead Wire Size | 18 → 4AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.