| Fuse Holder Type | Panel Mount |
| Fuse Size | 5 x 20mm |
| Current Rating | 6.3A |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Number of Poles | 1 |
| Includes Indicator | No |
| Contact Material | Silver/Tin Plated Brass |
| Cap Style | Manual |
| Series | FX |
| Protection Category | PC1 |
| Terminal Type | Solder |
| Compatible Fuse Length | 20mm |
| Compatible Fuse Diameter | 5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.