| Range | SACE Tmax XT |
| Series | XT4N |
| Number of Poles | 3 |
| Current Rating | 250A |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 36 kA |
| Rated AC Voltage | 690V |
| Rated DC Voltage | 750V |
| Mounting Style | Fixed |
| Length | 82.5mm |
| Width | 105mm |
| Depth | 160mm |
| Better World Claim | Designed for disassembly |
| Circuit Breaker Type | MCCB |
| Terminal Contact Type | Bolt |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.