| Number of Poles | 1P+N |
| Current Rating | 10A |
| Tripping Characteristics | Type C |
| Rated AC Voltage | 440V |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 6 kA |
| Series | Eaton Moeller |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Length | 86mm |
| Width | 17.5mm |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Depth | 86mm |
| Model Number | PLG6-C10/1N |
| Application | Commercial, Residential |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.