| Number of Poles | 3P |
| Current Rating | 80A |
| Tripping Characteristics | Type D |
| Rated AC Voltage | 400 V, 690V |
| Rated DC Voltage | 250V |
| Breaking Capacity at Maximum Voltage Rating | 50 kA |
| Range | High Performance |
| Series | S800S |
| Circuit Breaker Type | MCB |
| Mounting Style | DIN Rail Mount |
| Depth | 88.5mm |
| Model Number | S803P-D80 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.