| External Height | 300 mm |
| External Width | 250 mm |
| External Depth | 170mm |
| Body Material | ABS |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP65 |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Door Lock Not Supplied |
| Gland Plate | No |
| Colour | Grey |
| RAL Code | RAL 7038 |
| Series | Mini-Polyglas |
| Application | General Purpose |
| External Mounting Type | Bracket |
| Special Features | Hidden External Hinge, Polycase version with integrated handle, Standard version or with window |
| Standards Met | IEC 60243-1 |
| For Protection Of | Distribution panels, Extensions of electronics for measuring and weather stations, Operating control and monitoring system extensions |
| Fixing Kit | No |
| Internal Mounting Type | Panel |
| IK Rating | IK08 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.