| External Height | 150 mm |
| External Width | 150 mm |
| External Depth | 120mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Transparent Door | No |
| IP Rating | IP66, IP69K |
| Chassis Plate | No |
| Door Lock Type | Quick Release Lock |
| Gland Plate | No |
| Colour | Unpainted |
| Series | HD |
| External Mounting Type | Bracket |
| Standards Met | UL |
| Fixing Kit | Yes |
| Internal Mounting Type | Perforated Rail |
| IK Rating | IK08 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.