| Body Material | Flame Retardant ABS |
| External Length | 280.1 mm |
| External Width | 199.5 mm |
| External Height | 75.8 mm |
| External Dimensions | 280.1 x 199.5 x 75.8mm |
| Colour | Black |
| Case Type | Instrument Case |
| IP Rating | IP54 |
| Series | 1598 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 745g |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.