| Body Material | Aluminium |
| External Length | 160 mm |
| External Width | 78 mm |
| External Height | 27 mm |
| External Dimensions | 160 x 78 x 27mm |
| Colour | Clear Anodised |
| Case Type | Metal Case |
| IP Rating | IP54 |
| Series | 1455 |
| Ventilated | No |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 191g |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.