| Body Material | Steel |
| External Length | 305 mm |
| External Width | 305 mm |
| External Height | 483 mm |
| External Dimensions | 305 x 305 x 483mm |
| Colour | Grey |
| Case Type | Metal Case |
| IP Rating | IP31 |
| Series | 1453 |
| Ventilated | Yes |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 5kg |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.