| Body Material | Aluminium, Steel |
| External Length | 356 mm |
| External Width | 254 mm |
| External Height | 127 mm |
| External Dimensions | 356 x 254 x 127mm |
| Colour | Grey |
| IP Rating | IP32 |
| Series | 1401 |
| Ventilated | Yes |
| Carrying Handle | No |
| Weight | 2.93kg |
| Standards Met | RoHS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.