| Body Material | Polyamide |
| External Length | 85 mm |
| External Width | 85 mm |
| External Height | 221 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Weight | 430g |
| Display Window | Yes |
| Colour | Yellow |
| External Dimensions | 85 x 85 x 221mm |
| Push Buttons | No |
| Special Features | Automation and Control Engineering, Cable Gland M 20 x 1.5, Front Panel Screws, Front Plate, Handle, Integrated Cable Entry, Large Fitting Space, Wall Holder |
| Series | Pilot |
| Standards Met | EN 60079-0 |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.