| Body Material | Polyamide |
| External Length | 187 mm |
| External Width | 75 mm |
| External Height | 50 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Weight | 190g |
| Display Window | Yes |
| Colour | Black, Grey |
| External Dimensions | 187 x 75 x 50mm |
| Push Buttons | No |
| Special Features | Double-Skinned, Fastening and Enclosure Screws, Fixing Domes, MCR and Automation Engineering, Optional EMC Version with Internal Coating and EMC-Seal, Prepared for Keypads/Silicone Switch Mats, Top and Base Unit, With or Without Display Opening |
| Series | Beluga |
| Standards Met | UL 94 V-2 |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.