| Body Material | ABS |
| External Length | 220 mm |
| External Width | 140 mm |
| External Height | 40 mm |
| Integral Battery Compartment | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 270g |
| Display Window | No |
| Colour | Grey |
| External Dimensions | 220 x 140 x 40mm |
| Push Buttons | No |
| Internal Mounting Type | PCB Mounting Bosses |
| Series | 1599 |
| Standards Met | RoHS |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.