| Body Material | ABS |
| External Length | 70 mm |
| External Width | 50 mm |
| External Height | 22 mm |
| Integral Battery Compartment | No |
| IP Rating | IP54 |
| Weight | 36g |
| Display Window | No |
| Colour | Grey |
| External Dimensions | 70 x 50 x 22mm |
| Push Buttons | No |
| Internal Mounting Type | PCB Mounting Bosses |
| Series | 1552 |
| Standards Met | RoHS |
| Keypad Recess | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.