| Body Material | Die Cast Aluminium |
| External Length | 280 mm |
| External Height | 100 mm |
| External Width | 180 mm |
| External Dimensions | 280 x 180 x 100mm |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Silver |
| Lid Colour | Silver |
| Flanged | No |
| Shielded | No |
| Series | RJ |
| Gasket Material | Neoprene |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.