| Body Material | Aluminium |
| External Length | 330 mm |
| External Height | 180 mm |
| External Width | 330 mm |
| External Dimensions | 180 x 330 x 230mm |
| IP Rating | IP66 |
| Lid Colour | Grey |
| Flanged | No |
| Shielded | No |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Series | RJ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.