| Body Material | Sheet Steel |
| External Length | 600 mm |
| External Height | 600 mm |
| External Width | 600 mm |
| External Dimensions | 600 x 600 x 250mm |
| Range | Ax Compact Enclosure |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | RAL7035 |
| Lid Colour | Grey |
| Shielded | No |
| Series | Ax |
| IK Rating | IK10 |
| Transparent Door | No |
| Weight | 23.4kg |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Gasket Material | Foamed Polyurethane |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.