| Body Material | Sheet Steel |
| External Length | 1000 mm |
| External Height | 1000 mm |
| External Width | 800 mm |
| External Dimensions | 800 x 1000 x 300mm |
| Range | Ax Compact Enclosure |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | RAL7035 |
| Shielded | No |
| Series | Ax |
| IK Rating | IK10 |
| Transparent Door | No |
| Weight | 52kg |
| RAL Code | RAL 7035 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.