| Body Material | Die Cast Aluminium |
| External Length | 331 mm |
| External Height | 113 mm |
| External Width | 231 mm |
| External Dimensions | 113 x 231 x 331mm |
| Range | Water-Tight |
| IP Rating | IP65 |
| Shielded | Yes |
| Series | 1590 |
| Gasket Material | Silicone |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.