| Body Material | ABS |
| External Length | 400 mm |
| External Height | 150 mm |
| External Width | 360 mm |
| External Dimensions | 400 x 360 x 150mm |
| Range | Euromas |
| IP Rating | IP66 |
| Colour | Light Grey |
| Lid Colour | Light Grey |
| Flanged | No |
| Shielded | No |
| Series | Euromas |
| Weight | 2900g |
| RAL Code | RAL 7035 |
| Gasket Material | Polychloroprene |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.