| Body Material | Aluminium |
| External Length | 169 mm |
| External Height | 82 mm |
| External Width | 82 mm |
| External Dimensions | 169 x 82 x 200mm |
| Range | Alubos |
| IP Rating | IP65 |
| Colour | Black |
| Lid Colour | Black |
| Flanged | No |
| Shielded | Yes |
| Series | Alubos (Set) |
| RAL Code | RAL 9005 |
| Gasket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.