| Body Material | Steel |
| External Length | 305 mm |
| External Width | 406 mm |
| External Height | 233 mm |
| External Dimensions | 305 x 406 x 233mm |
| Sloped Front | Yes |
| Colour | Grey |
| Series | 1488 |
| Standards Met | CE, CSA Type 12 and 13, IEC 60529, JIC standard EGP-1-1967, NEMA Type 12 and 13, RoHS, UL 508 Type 12 and 13 |
| Special Features | Oil-Resistant Gasket & Adhesive |
| Enclosure Rating | IP54 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.