| Cross Sectional Area | 6 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| Core Strands | 75/0.3 mm |
| Length | 100m |
| European Harmonised Code | H07V-K |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 5.3mm |
| Voltage Rating | 750 V |
| CPR Certification | Eca |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | IEC 60332-1 |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Size of Strands | 0.3 mm |
| Number of Strands | 75 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.