| Length | 198mm |
| Width | 3.5 mm |
| Colour | Black |
| Material | Polyamide 6.6 (PA66) |
| Type | Non-Releasable |
| Quantity | 100 |
| UV Resistant | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Fire Behaviour | Halogen Free |
| Tensile Strength | 135N |
| Series | T30L |
| Maximum Bundle Diameter | 50mm |
| Contents | (100) Cable Tie |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.