| Cable Clip/Clamp Style | Spring Clip |
| Affixing Method | Screw |
| Material | Steel |
| Colour | Natural |
| Length | 50mm |
| Width | 12 mm |
| Depth | 8mm |
| Fire Behaviour | Fire Resistant |
| Number of Apertures | 1 |
| Series | Safe-D Spring-Clip |
| Dimensions [L x W x D] | 50 x 12 x 8mm |
| Maximum Operating Temperature | 1200°C |
| Dimensions [L x W (x D)] | 50 x 12 x 8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.