| Cable Clip/Clamp Style | Cable Clip |
| Maximum Bundle Diameter | 8mm |
| Affixing Method | Screw |
| Material | Steel |
| Colour | Natural |
| Length | 56mm |
| Width | 20 mm |
| Depth | 8mm |
| Fire Behaviour | Fire Resistant |
| Number of Apertures | 3 |
| Series | Safe-D F-Clips |
| Dimensions [L x W x D] | 56 x 20 x 8mm |
| Maximum Operating Temperature | 1200°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.