| Audio Cable Type | Microphone Cable |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Insulation material | PE |
| Outer Diameter | 4.5mm |
| Length | 100m |
| Sheath Colour | Black |
| Core Strands | 7/0.2 mm |
| Screen Type | Conductive Thermoplastic |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 7 |
| Conductor Material | Oxygen Free Copper |
| Conductor Resistance | 47 Ω/km |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Single Core |
| Sheath Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.