| Audio Cable Type | DMX Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 0.50 mm² |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Insulation material | PE |
| Outer Diameter | 6mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Sheath Colour | Black |
| American Wire Gauge | 21 AWG |
| Core Strands | 16/0.2 mm |
| Screen Type | Aluminium/PET Foil |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 16 |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Conductor Material | Oxygen Free Copper |
| Conductor Resistance | 40.1 Ω/km |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.