| Audio Cable Type | Speaker Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 7.4mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Sheath Colour | Black |
| Core Strands | 50/0.25 mm |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Size of Strands | 0.25 mm |
| Number of Strands | 50 |
| Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | PVC |
| Series | FHP |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.