| Audio Cable Type | Microphone Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 0.22 mm² |
| Screened/Unscreened | Unscreened |
| Insulation material | PE |
| Outer Diameter | 3.7mm |
| Length | 100m |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| CPR Certification | Fca |
| Maximum Operating Temperature | 70°C |
| Fire Behaviour | Self-extinguishing |
| Sheath Colour | Black |
| Number of Strands | 7 |
| Drain Wire | Yes |
| Voltage Rating | 60 V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Conductor Resistance | 20°C Ω/km |
| Cable Shape | Multicore |
| Sheath Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.