| Audio Cable Type | Speaker Cable |
| Number of Cores | 2 |
| Cross Sectional Area | 6 mm² |
| Insulation material | LSZH |
| Outer Diameter | 11.2mm |
| Length | 200m |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| CPR Certification | Eca |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Sheath Colour | Black, Red |
| American Wire Gauge | 9 AWG |
| Number of Strands | 84 |
| Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Cable Shape | Round |
| Sheath Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Series | 70089 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.